Objavujeme bylinky v novembri – pre zdravie, pohodu a krásnu domácnosť

bylinky v novembri

November je obdobím, kedy sa príroda pripravuje na zimný spánok, ale pre milovníkov byliniek to neznamená koniec sezóny. Aj keď už niektoré druhy byliniek nie sú dostupné, stále existuje množstvo možností, ako využiť silu prírody. V novembri môžeme zbierať posledné plody z prírody, presadiť bylinky na zimné pestovanie a dokončiť prípravu sušených zásob na zimu.

Bylinky sú tiež výborným spôsobom, ako podporiť svoje zdravie počas chladných dní, posilniť imunitu a zmierniť symptómy sezónnych ochorení. Navyše ich môžete využiť na výrobu čajov, domácich liečiv, dekorácií alebo aromaterapeutických produktov. Poďme sa pozrieť na to, čo s bylinkami v novembri robiť, aby sme ich potenciál využili naplno.

Prečítajte si: Vidiecka záhrada: Návrat k prírode, tradíciám a autentickej kráse

Bylinky, ktoré môžete ešte zbierať v prírode

Aj keď sa môže zdať, že zber byliniek patrí skôr k teplejším mesiacom, v prírode stále nájdete niekoľko pokladov. Stačí sa vybrať na prechádzku po okolitých lúkach, lesoch alebo záhradách.

1. Šípky

Šípky sú symbolom jesene a sú bohaté na vitamín C, ktorý je kľúčový pre posilnenie imunity. Najlepšie je zbierať ich v novembri, keď sú zrelé a ľahko sa odtrhnú z kríkov.

Použitie: Šípkový čaj, marmeláda alebo sirup sú skvelými spoločníkmi na zimné dni. Sušené šípky môžete pridávať do čajových zmesí na podporu zdravia.

2. Ľubovník bodkovaný

Plody ľubovníka sú v tomto období ešte dostupné a dajú sa využiť na prípravu liečivých olejov. Ľubovníkový olej je známy svojimi regeneračnými vlastnosťami a pomáha pri bolestiach svalov či hojení drobných poranení.

3. Podbeľ lekársky

Hoci kvety podbeľa kvitnú na jar, jeho listy môžete zbierať aj v novembri. Sú ideálne na výrobu domácich liekov proti kašľu a nachladnutiu.

Odporúčame: Uskladnenie šípok a recepty na chladné dni: Čaj, sirup, džem a ďalšie!

bylinky v novembri
Depositphotos

Pestovanie byliniek v novembri: Ako pokračovať aj v chladných mesiacoch

Pestovanie byliniek nemusí končiť s príchodom chladného počasia. Niektoré druhy byliniek sú odolné voči chladu, iné môžete pestovať vo vnútri na parapete alebo v skleníkoch.

1. Petržlenová vňať

Táto nenáročná bylinka dokáže prežiť aj mrazy. Ak ju pestujete vonku, stačí ju chrániť prikrývkou. V interiéri ju môžete pestovať v kvetináči a mať tak čerstvú vňať po celý rok.

2. Pažítka

Pažítku môžete presadiť zo záhradky do kvetináča a umiestniť ju na parapet s dostatkom svetla. Je nenáročná a rýchlo rastie. Jej jemná cibuľová chuť dodá jedlám sviežosť.

3. Rozmarín a tymian

Tieto stredomorské bylinky sú odolné a vhodné na pestovanie v kvetináčoch. Stačí ich chrániť pred silnými mrazmi a umiestniť ich na svetlé miesto. Okrem varenia ich môžete využiť aj v aromaterapii.

Sušenie a skladovanie byliniek na zimu

V novembri je čas na posledné sušenie byliniek a ich uskladnenie na zimu. Správne sušenie a skladovanie zabezpečia, že si bylinky zachovajú svoje účinné látky, vôňu a chuť.

Ako sušiť bylinky:

  • Zaveste ich do zväzkov na suchom, tmavom a vzdušnom mieste.
  • Na menšie množstvo použite sušičku na potraviny pri nízkej teplote (do 35 °C).
  • Bylinky počas sušenia pravidelne kontrolujte, aby sa nezaparili.

Ako skladovať bylinky:

  • Uložte ich do vzduchotesných sklenených nádob alebo papierových vrecúšok.
  • Skladujte ich na tmavom a suchom mieste, aby si zachovali svoju kvalitu.
  • Označte nádoby – uveďte názov bylinky a dátum zberu.

Neprehliadnite: TOP bylinky na lepšie zaspávanie a kvalitný spánok – z ktorých si pripraviť večer čaj?

Využitie byliniek v novembri: Zdravie, pohoda a relax

Bylinky majú v novembri nezastupiteľnú úlohu pri podpore zdravia a zlepšení nálady. Sú skvelým pomocníkom v prevencii ochorení, ale aj pri riešení bežných zdravotných problémov.

  • Čaje na imunitu: Zmiešajte šípky, lipový kvet a materinu dúšku na prípravu hrejivého čaju, ktorý vás ochráni pred nachladnutím.
  • Liečivé tinktúry: Echinacea, propolis alebo ľubovník sú ideálne na výrobu tinktúr, ktoré posilňujú organizmus.
  • Aromaterapia: Používajte rozmarín, tymian alebo mätu na uvoľnenie dýchacích ciest alebo relaxáciu.

Bylinkové dekorácie: Spojte krásu a užitočnosť

Bylinky môžu byť aj krásnym doplnkom do domácnosti, ktorý nielen rozvonia, ale aj skrášli váš priestor.

  • Bylinkové vence: Vytvorte dekoratívny veniec z rozmarínu, tymianu, šalvie a eukalyptu. Zaveste ho na dvere alebo stenu.
  • Sušené zväzky: Zaveste zväzky levandule, harmančeka alebo tymianu do kuchyne – poslúžia ako dekorácia aj na varenie.
  • Aromatické vrecúška: Naplňte malé látkové vrecúška levanduľou alebo mätou a vložte ich do zásuviek alebo šatníkov.

Prečítajte si aj: Skladovanie úrody v pivnici – ako pivnicu pripraviť a ako v nej uskladniť rôzne druhy zeleniny?

Využite november na bylinkové prípravy

Bylinky sú v novembri neoceniteľným spoločníkom. Či už ich zbierate, pestujete alebo pripravujete na zimu, ich využitie je rozmanité a prospešné pre zdravie aj domácnosť. Vďaka bylinkám môžete prežiť chladné dni s posilnenou imunitou, zlepšenou náladou a domácnosťou plnou prírodnej vône.

Venujte čas týmto prírodným pokladom a objavte ich nekonečné možnosti. Vaše zdravie, pohoda a krásne prevoňaný domov vám za to rozhodne poďakujú.

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE