Skontrolujte potrebu zavlažovania rastlín, bez dotyku s pôdou. Takto na to!

kedy zavlažovať rastliny

Pre rastliny je správne a pravidelné zavlažovanie veľmi dôležité z viacerých dôvodov. Po prvé, voda je nevyhnutná pre fotosyntézu, čo je proces, vďaka ktorému rastliny vyrábajú svoju potrebnú energiu. Bez dostatku vody by rastliny nedokázali správne fungovať a rásť.

Okrem toho, voda slúži ako transportný prostriedok pre živiny, ktoré sú potrebné pre rast a vývin rastlín. Keď rastlina nie je správne zavlažovaná, nemôže absorbovať dostatočné množstvo živín a to ovplyvňuje jej rast a zdravie.

Správne polievať rastliny tiež pomáha udržiavať správnu rovnováhu v rastlinách a zabraňuje dehydratácii. Celkovo je správne zavlažovanie kľúčové pre zdravý rast rastlín a ich celkovú vitalitu. Preto je dôležité venovať dostatočnú pozornosť zavlažovaniu a starostlivosti o svoje rastliny.

Prečo rastliny potrebujú vodu a ako zalievať záhradu?

Rastliny potrebujú vodu pre svoj životný proces a rast. Pri zalievaní záhrady je dôležité zohľadniť potreby jednotlivých druhov rastlín. Niektoré rastliny potrebujú viac vody, iné menej. 

Zalievať by sa malo skôr ráno alebo večer, aby sa minimalizovalo odparovanie vody a aby rastliny mohli absorbovať vodu efektívnejšie. Dôležité je tiež zalievať rastliny podľa potreby, aby nedošlo ani k prelievaniu, ani k nedostatku vody. Kvalita vody je tiež dôležitá, pretože chlórovaná alebo tvrdá voda môže mať negatívny vplyv na rastliny.

Prečo zalievať rastliny správnym spôsobom?

Zalievanie rastlín správnym spôsobom je veľmi dôležité pre ich zdravý rast a vývoj. 

 • Týmto spôsobom sa rastlina dostane potrebné živiny a vlhkosť, ktoré potrebuje pre správne fungovanie. 

 • Zalievanie tiež pomáha odplavovať škodlivé látky z pôdy. 

 • Ak rastliny nie sú správne zalievané, môžu trpieť nedostatkom vody alebo nadbytkom vody, čo môže spôsobiť ich ochorenie alebo dokonca smrť. 

Preto je dôležité venovať pozornosť správnemu zalievaniu rastlín, aby sa im poskytla optimálna starostlivosť a zabezpečil sa ich zdravý rast.

Odporúčame: Pripravte sa na hlavnú sezónu záhradkárskych prác

polievanie rastlín Depositphotos

Správne zavlažovanie záhrady

Správne množstvo vody je veľmi dôležité pre zachovanie zdravého rastu rastlín. 

Tu je niekoľko tipov, ako správne zavlažovať záhradu:

 1. Zavlažujte záhradu ráno alebo večer, aby sa minimalizovala strata vody v dôsledku odparovania.

 2. Dôkladne zavlažujte korene rastlín, nie len ich listy. To zabezpečí, že rastliny budú efektívne absorbovať vodu.

 3. Pozorne sledujte potreby vody vašich rastlín a prispôsobte zavlažovanie podľa potreby. Niektoré rastliny môžu potrebovať viac vody ako iné.

 4. Investujte do zavlažovacích systémov alebo hadíc, ktoré pomôžu efektívne zavlažovať vašu záhradu. To môže byť šetrnejšie s vodou a efektívnejšie ako ručné zalievanie.

 5. Pri zavlažovaní záhrady sa vyhnite zalievaniu listov, najmä ak je slnečné počasie, aby ste minimalizovali riziko spálenia listov.

Dodržiavanie týchto tipov vám pomôže udržať vašu záhradu v zdravom stave a zároveň šetriť vodu.

Kedy zalievať rastliny?

Polievanie rastlín by malo prebiehať podľa ich individuálnych potrieb, nakoľko každá rastlinka potrebuje rôzne množstvo vody. Všeobecne platí, že rastliny by mali byť zalievané, keď je pôda suchá na dotyk. Niektoré rastliny potrebujú viac vody ako iné, preto je dôležité pozorne sledovať ich reakciu na zalievanie. 

Všeobecne platí, že rastlinám vyhovuje pôda mierne vlhká, aby sa im nepreťažili korene. Mnohé rastliny majú radi aj postrek listov vodou, aby sa im udržala vlhkosť a zabránilo sa hromadeniu prachu.

Neprehliadnite: Muškáty - VŠETKO, čo by ste o nich mali vedieť!

zalievanie rastlín Depositphotos

Ideálny spôsob zavlažovania a špecifické potreby

 1. Zavlažovanie rastlín: Každá rastlina má svoje vlastné potreby v závislosti od druhu, veľkosti a typu pôdy. Je dôležité vedieť, či rastlina potrebuje častejšie zalievanie alebo skôr suchú pôdu.

 2. Zavlažujte pravidelne: Udržujte konzistentný režim zavlažovania, aby sa rastliny necítili stresované. V závislosti od typu rastliny a pôdy môže byť potrebné zavlažiť raz denne, raz týždenne alebo raz mesačne.

 3. Voda v správnom čase: Najlepšie je zavlažovať rastliny ráno alebo večer, keď je teplota nižšia a slnko nie je príliš silné. Zabráni to odparovaniu vody a pomôže rastlinám absorbovať vlhkosť.

 4. Zalievajte z listov: Pri zavlažovaní kvetov je lepšie zalievať priamo korene zeminy, aby sa zabránilo hnilobe listov.

 5. Myslite na drenáž: Uistite sa, že pôda má dobrú drenáž, aby sa zabránilo prebytočnej vode a hnilobe koreňov - pozor na veľa vody.

 6. Pôda a zalievanie: Niektoré rastliny potrebujú viac vody, zatiaľ čo iné sa môžu cítiť lepšie v suchšom prostredí. Uistite sa, že dodržiavate individuálne potreby každej rastliny v záhrade.

S týmito jednoduchými tipmi môžete byť istí, že vaše rastliny budú zdravé a krásne.

Ako rýchlo skontrolovať vlhkosť pôdy bez toho, aby ste sa dotkli pôdy?

Existuje niekoľko spôsobov, ako rýchlo skontrolovať vlhkosť pôdy bez toho, aby ste sa dotkli pôdy.

Jeden z možných spôsobov je zasunutie špajdle do pôdy a pozrite sa na to, či je vlhká alebo suchá. Ďalšou možnosťou je zakúpiť si digitálny pôdny vlhkomer, ktorý môže rýchlo a presne zmerať vlhkosť pôdy. Taktiež je možné použiť techniku tlaku v zalievacej fľaši, kde pozorujete, ako rýchlo sa voda absorbuje do pôdy. 

Nakoniec môžete skontrolovať aj farbu a konzistenciu pôdy - suchá pôda je často svetlejšia a vlhká pôda je tmavá.

Odporúčame aj: Tieto DIVÉ RASTLINY z lúk a lesov sú JEDLÉ, zahrňte ich do svojho jedálnička!

polievanie kvetov Depositphotos

Účinné triky, ako zistiť vlhkosť pôdy

Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako zistiť vlhkosť pôdy:

 1. Jednoduchý test: Zaberte si malú hrstku zeminy a stlačte ju v ruke. Ak sa zemina ľahko rozpadá a nedrží pokope, je pravdepodobne suchá. Ak sa zemina drží pokope a tvorí sa z nej hrudka, je vlhká.

 2. Prístroj na meranie vlhkosti: Je nástroj, ktorý sa jednoducho zasunie do pôdy a zobrazí aktuálnu úroveň vlhkosti. Tento nástroj je lacný a veľmi presný.

 3. Vizuálna kontrola: Pozorujte rastliny a ich listy. Ak sú listy zvädnuté a vyzerať suché, môže to naznačovať nedostatok vody. Naopak, ak sú listy nadmieru napučané a zelené, môže to byť príznak vlhkosti.

Výber správneho spôsobu zisťovania vlhkosti pôdy závisí od vašich potrieb a preferencií. Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody, tak si vyberte tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Polievanie kvetov a zalievanie koreňov

Polievanie kvetov je veľmi dôležitou časťou starostlivosti o rastliny. Správne zalievanie zabezpečuje, že rastliny majú dostatok vody na svoj rast a vývoj. Pri polievaní kvetov je dôležité dodržiavať správny režim zalievania, aby sa predišlo preliatiu alebo preschnutiu koreňov.

Pri zalievaní kvetov je dôležité vziať do úvahy druh rastliny, typ pôdy, veľkosť kvetináča a ročné obdobie. Niektoré rastliny potrebujú viac vody ako iné, preto je dôležité sa o každú rastlinu starostlivo starať. Pri zalievaní je dôležité zabezpečiť, aby sa voda dostala až ku koreňom rastliny.

 • Ak sa rastlina zaleje príliš, môže dôjsť k hnilobe koreňov a následnému úhynu rastliny. 

 • Naopak, ak rastlina nedostane dostatok vody, môže dôjsť k vyschnutiu koreňov a ochoreniu rastliny.

 •  Preto je dôležité sledovať stav pôdy a pravidelne kontrolovať vlhkosť koreňov.

Pri zalievaní kvetov je dobré používať priepustnú pôdu, ktorá umožňuje odtekanie nadbytočnej vody a zabraňuje hromadeniu sa vody v kvetináči. Okrem toho je dôležité vyhnúť sa zalievaniu listov rastlín, pretože to môže viesť k vzniku plesní a ochoreniam.

Všeobecne platí, že je lepšie zalievať rastliny menej často, ale dôkladne, aby sa korene rastlín mohli správne napojiť a rastlina sa mohla správne vyvíjať. Pomocou správneho zalievania a starostlivosti môžeme zabezpečiť, že naše kvety budú zdravé a krásne.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE