Žihľava dvojdomá je rastlina, ktorú mnohí vnímajú len ako nepríjemnú burinu, no v skutočnosti je pokladom prírody. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov a má široké využitie v kuchyni aj v ľudovom liečiteľstve. Pozrime sa na to, ako žihľavu zbierať, spracovať a využiť, a predstavíme vám aj päť chutných receptov.
Zber a spracovanie žihľavy
Žihľavu najlepšie zbierať na jar, keď sú jej listy mladé a plné živín. Ideálne obdobie je marec až máj. Na zber používajte rukavice a nožnice, aby ste sa vyhli popŕhleniu. Vyberajte rastliny z čistých oblastí, ďaleko od ciest a miest s chemickým znečistením. Dôležité je tiež zberať len vrchné mladé výhonky, pretože staršie listy môžu byť tvrdé a menej chutné.
Po zbere je potrebné žihľavu dôkladne očistiť. Opláchnite ju v studenej vode, aby ste odstránili prach a prípadné nečistoty. Niektorí ju odporúčajú namočiť do mierne osolenej vody na niekoľko minút, čím sa zabezpečí odstránenie drobných nečistôt a hmyzu. Ak plánujete žihľavu skladovať, môžete ju sušiť v tieni pri dobrej cirkulácii vzduchu alebo ju zamraziť na neskoršie použitie.
Pred samotným použitím v kuchyni je vhodné žihľavu krátko spariť horúcou vodou. Tento krok eliminuje jej pŕhlivé účinky a zároveň zvýrazní jej jemnú chuť. Po sparení ju môžete nasekať a použiť na prípravu jedál alebo ju konzervovať v oleji, octe či soli. Sušené listy sú skvelé na prípravu čajov alebo ako korenina do jedál.
Účinky žihľavy na zdravie
Žihľava je bohatá na vitamíny A, C, K a B, železo, vápnik, horčík a ďalšie prospešné látky. Pomáha pri anémii, keďže podporuje tvorbu červených krviniek. Vďaka vysokému obsahu železa je obzvlášť vhodná pre osoby trpiace málokrvnosťou. Okrem toho podporuje zdravie kostí a zubov vďaka obsahu vápnika a horčíka.
Ďalšou významnou vlastnosťou žihľavy je jej detoxikačný účinok. Pomáha telu zbaviť sa škodlivých látok, podporuje funkciu pečene a obličiek a prispieva k celkovému prečisteniu organizmu. Má tiež pozitívny vplyv na trávenie, zmierňuje zápaly v črevách a môže pomôcť pri problémoch so žalúdkom.
Žihľava je taktiež známa svojimi priaznivými účinkami na pokožku a vlasy. Používa sa v kozmetike na výrobu vlasových oplachov, ktoré posilňujú vlasové korienky a zabraňujú vypadávaniu vlasov. Rovnako môže pomôcť pri kožných problémoch, ako sú ekzémy a akné, vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam.
FreepikVyužitie žihľavy v kuchyni
Žihľavu môžeme použiť na prípravu polievok, prívarkov, omáčok, čajov, smoothie či dokonca pesta. Chutí podobne ako špenát a hodí sa do rôznych slaných aj sladkých jedál. V kombinácii so syrom alebo orechmi vytvára výnimočne chutné kombinácie, ktoré si obľúbia aj tí, ktorí majú k bylinkám rezervovaný postoj.
Okrem tepelne upravených jedál sa dá žihľava použiť aj surová v šalátoch alebo na ozdobu jedál. Stačí ju pred konzumáciou jemne pretrieť prstami alebo spariť, aby stratila svoju pŕhlivosť. Skvelo sa hodí aj do cestovín, domácich placiek či dokonca ako náhrada bazalky v tradičnom recepte na pesto.
Ďalšou výhodou je, že žihľavu môžeme spracovať rôznymi spôsobmi a skladovať na dlhšie obdobie. Sušená žihľava je ideálna na prípravu čajov a dochucovanie jedál, zatiaľ čo mrazená si zachováva väčšinu svojich vitamínov a je skvelá do polievok a omáčok aj mimo sezóny. Experimentovanie s touto všestrannou rastlinou môže priniesť nové kulinárske objavy a obohatiť váš jedálniček o zdravé alternatívy.
Recepty zo žihľavy
Žihľavová polievka
Táto polievka predstavuje spôsob, ako využiť čerstvú žihľavu a doplniť do tela vitamíny. Má jemnú chuť pripomínajúcu špenátovú polievku.
Ingrediencie:
- 2 hrste čerstvej žihľavy
- 1 cibuľa
- 2 zemiaky
- 1 liter zeleninového vývaru
- 1 strúčik cesnaku
- 2 lyžice smotany
- Soľ, korenie, muškátový oriešok
Postup:
- Na oleji osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak.
- Pridáme nakrájané zemiaky a zalejeme vývarom. Varíme domäkka.
- Pridáme žihľavu a krátko povaríme, potom polievku rozmixujeme.
- Dochutíme soľou, korením a muškátovým orieškom.
- Na záver pridáme smotanu a podávame s krutónmi.
Žihľavový prívarok
Tento prívarok je skvelou alternatívou k špenátu a hodí sa k vareným vajíčkam či zemiakom.
Ingrediencie:
- 3 hrste čerstvej žihľavy
- 1 cibuľa
- 2 lyžice masla
- 1 lyžica múky
- 200 ml mlieka
- Soľ, korenie
Postup:
- Cibuľu nakrájame a osmažíme na masle.
- Pridáme nasekanú žihľavu, chvíľu podusíme a zasypeme múkou.
- Prilejeme mlieko a za stáleho miešania varíme do zhustnutia.
- Dochutíme soľou a korením.
Žihľavové smoothie
Osviežujúce a výživné smoothie plné vitamínov, ideálne na raňajky alebo desiatu.
Ingrediencie:
- 1 hrnček čerstvej žihľavy
- 1 banán
- 1 jablko
- 200 ml vody alebo rastlinného mlieka
- 1 lyžica medu (voliteľné)
- Šťava z polovice citróna
Postup:
- Žihľavu sparíme horúcou vodou a necháme vychladnúť.
- Všetky ingrediencie vložíme do mixéra a rozmixujeme dohladka.
- Smoothie ihneď podávame.
Žihľavová nátierka
Jednoduchá a chutná nátierka na chlieb alebo krekry.
Ingrediencie:
- 2 hrste čerstvej žihľavy
- 200 g tvarohu alebo cottage cheese
- 1 strúčik cesnaku
- 1 lyžica olivového oleja
- Soľ, korenie podľa chuti
Postup:
- Žihľavu sparíme a nasekáme najemno.
- V miske zmiešame tvaroh, cesnak pretlačený cez lis, olivový olej a žihľavu.
- Dochutíme soľou a korením, dôkladne premiešame a podávame.
Žihľavové placky
Chrumkavé placky s jemnou chuťou žihľavy, skvelé ako príloha alebo ľahké jedlo.
Ingrediencie:
- 2 hrste čerstvej žihľavy
- 2 zemiaky
- 1 vajce
- 3 lyžice hladkej múky
- Soľ, korenie
- Olej na smaženie
Postup:
- Žihľavu sparíme, necháme vychladnúť a nasekáme.
- Zemiaky nastrúhame a zmiešame s vajcom, múkou, soľou a korením.
- Pridáme žihľavu a premiešame.
- Na panvici rozohrejeme olej a opekáme placky z oboch strán do zlatista.
Zaradením žihľavy do jedálnička si nielen spestríme stravu, ale zároveň podporíme svoje zdravie prirodzeným spôsobom. Ak ste doteraz váhali, či ju skúsiť, určite dajte šancu aspoň jednému z receptov – možno vás príjemne prekvapí svojou jemnou a lahodnou chuťou.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik